Реформування системи органів юстиції


Міністерством юстиції України розпочато проведення масштабної оптимізації своєї структури. Зокрема, рішенням Кабінету Міністрів України 21 січня 2015 року було ліквідовано Державну виконавчу та Державну реєстраційну служби. Разом з тим, функції, виконання яких забезпечували зазначені служби, продовжують існувати. Приймаючи рішення про ліквідацію служб Кабмін установив, що їх правонаступником є Міністерство юстиції України. Відтепер Мін’юст забезпечуватиме реалізацію державної політики у сферах:
-         організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб),
-         з питань державної реєстрації актів цивільного стану,
-         з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень,
-         з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців,
-         з державної реєстрації договорів комерційної концесії,
-     з питань реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов’язкового соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва,
-         з державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агент як суб’єктів інформаційної діяльності.
Відповідні зміни внесені до положення про Міністерство юстиції України, а також положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі. Згідно положення зазнали змін функціональні повноваження головних управлінь юстиції, а також змінилась назва управлінь. Відтепер управління юстиції обласного рівня мають назву головні територіальні управління юстиції.
Очікуються зміни в порядку реалізації повноважень з державної реєстраціїюридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Так, Верховна Рада України 25 грудня 2014 рокуприйняла за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)».
Законом скорочено терміни надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Також удосконалюється інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інформаційними системами органів державної влади, а також документами в електронній формі.
По-новому встановленосистемуоплати адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та збільшенонадходженнядо державного бюджету за рахунок встановлення економічно обґрунтованих та соціально орієнтованих розмірів плати за адміністративні послуги, а також окремі супутні послуги.
Також, інституційна реформа системи органів юстиції передбачає завершення ліквідації Державної служи захисту персональних даних, скорочення працівників Мін’юсту, Укрдержархіву, територіальних органів органів юстиції та головних управлінь юстиції в областях.
Структурні зміни в системі юстиції запроваджені наказом Міністерства юстиції України від 30.01.2015  № 115/5, яким затверджено Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.
Міністерство юстиції оголосило конкурс на 47 вакантних керівних посад на території всієї України.
На завершення, необхідно зазначити, що надання безоплатної правової допомоги як один із пріоритетних напрямків діяльності органів юстиції, також продовжує розвиватись. Так, наказом Міністерством юстиції України від31.12.2014 № 287/7 затверджено План заходів щодо розвитку системи надання безоплатної правової допомоги. Згідно Плану передбачається створення до квітня 2015 року розгалуженої системи місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. На території Хмельницької області має функціонувати 4 центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
- Кам'янець-Подільський місцевий центр - охоплює Віньковецький, Городоцький, Дунаєвецький, Кам'янець-Подільський, Новоушицький, Чемеровецький, Ярмолинецький райони, місто Кам'янець-Подільський;
- Старокостянтинівський місцевий центр – охоплює Красилівський, Летичівський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Теофіпольский райони, місто Старокостянтинів);
- Хмельницький місцевий центр – охоплює Волочиський, Деражнянський, Хмельницький райони, місто Хмельницький);
- Шепетівський  місцевий центр – охоплює Білогірський, Ізяславський, Полонський, Славутський, Шепетівський райони, місто Нетішин, місто Славута, місто Шепетівка.
Також, згідно плану передбачається внесення ряду змін у чинне законодавство з метою правового регулювання сфери надання безоплатної вторинної правової допомоги.
З 25 березня по 09 квітня цього року проводиться сьомий конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. Нагадую, що за результатами шести таких конкурсів, проведених у 2012-2014 роках, в Хмельницькій області відібрано 175 адвокатів, які забезпечують надання вторинної правової допомоги.

 

Інформація станом на 31.03.2015