Стаття 34 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) встановлює, що Європейський суд з прав людини може приймати заяви від будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб, які вважають себе потерпілими від допущеного однією з Високих Договірних Сторін порушення прав, викладених у Конвенції або протоколах до неї. Високі Договірні Сторони зобов'язуються не перешкоджати жодним чином ефективному здійсненню цього права.
Згідно правила 47 Регламенту Європейського суду з прав людини (далі – Суд) кожна заява, про яку йдеться у статті 34 Конвенції, подається на бланку, наданому канцелярією, якщо голова відповідної секції не вирішить інакше. Вона має містити:
a) ім’я, дату народження, громадянство, стать, рід занять та адресу заявника;
b) ім’я, рід занять та адресу довіреної особи, якщо така є;
c) найменування Договірної Сторони або сторін, проти яких подається заява;
d) стислий виклад фактів;
e) стислий виклад стверджуваного порушення (порушень) Конвенції та відповідних аргументів;
f) підтвердження про дотримання заявником критеріїв прийнятності (вичерпання національних засобів правового захисту і правило щодо шестимісячного строку), викладених у пункті 1 статті 35 Конвенції;
g) предмет заяви;
і має супроводжуватися:
h) копіями будь-яких відповідних документів, зокрема рішень - судових чи несудових - стосовно предмета заяви.
Крім того, заявники повинні:
a) надати інформацію, особливо документи і рішення, зазначені вище (h), що змогли б довести відповідність критеріям прийнятності (вичерпання національних засобів правового захисту і правило щодо шестимісячного строку), викладеним у пункті 1 статті 35 Конвенції; та
b) зазначити, чи подали вони свої скарги на розгляд за будь-якою іншою процедурою міжнародного розслідування чи врегулювання.
Заявники, які не бажають розкривати свою особу перед громадськістю, мають це зазначити і також викласти причини на виправдання такого відступу від звичайного порядку доступу громадськості до інформації щодо провадження в Суді. Голова палати може надати дозвіл на анонімність у виняткових і належним чином виправданих випадках.
Недодержання вимог, викладених вище, може спричинитися до відмови в реєстрації та в розгляді справи Судом.
Датою прийняття заяви, як правило, вважається дата першого повідомлення від заявника, в якому було викладено, принаймні у стислій формі, предмет заяви. Проте за наявності достатніх підстав Суд може вирішити, що датою прийняття заяви має вважатися інша дата.
Заявники мають повідомляти Суд про будь-які зміни щодо адреси та інших обставин, які стосуються заяви.
Формуляр заяви необхідно завантажити (завантажити його), заповнити документ, роздрукувати його, поставити підпис та відправити поштою на адресу ЄСПЛ:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg cedex
Нотатку для заповнення формуляра заяви можна завантажити за посиланням.