Практика застосування Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» щодо порядку розірвання шлюбу


      Протягом I-го півріччя 2012 року органами державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницької області складено 594 актових записів про розірвання шлюбу,  з яких 185 - на підставі рішень судів про розірвання шлюбу.
       Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» з 28.07.2010 не передбачається проведення державної реєстрації розірвання шлюбу на підставі рішення суду про розірвання шлюбу, які набрали чинності після зазначеної дати. Рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, є остаточним документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу і позбавляє необхідності виконання громадянами зайвих процесуальних дій щодо державної реєстрації розірвання шлюбу та отримання відповідного свідоцтва. У разі розірвання шлюбу в судовому порядку рішення суду, яке набрало законної сили, надсилається судом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. Протягом I-го півріччя 2012 року було проставлено 2 004 таких відмітки,  в той час як протягом відповідного періоду минулого року було проставлено на 232 відмітки менше.
       У разі звернення осіб, шлюб між якими розірвано, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред'явлення рішення суду, в паспортах або паспортних документах проставляється відмітка про розірвання шлюбу, в якій зазначаються прізвище, ім'я,  по батькові особи, з якою розірвано шлюб, повне найменування суду, яким ухвалено рішення,  дата і номер рішення суду, прізвище після розірвання шлюбу.
       Якщо особа, у паспорті або паспортному документі якої робиться відмітка про  розірвання шлюбу, змінила прізвище на дошлюбне, то на першій сторінці цих документів одночасно вказується, що у зв'язку зі зміною прізвища паспорт або паспортний документ підлягає обміну в місячний строк.
        Але, практика виконання рішень судів про розірвання шлюбу, які набрали чинності після 27.07.2010, свідчить, що особами, які розривають шлюб, у суді не порушується питання про відновлення дошлюбного прізвища, що передбачено ст.113 Сімейного кодексу України.  Дане питання врегульовано статтею 235 Цивільного процесуального кодексу України, яка визначає, що  у рішенні суду про розірвання шлюбу зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстрації шлюбу, що розривається.
      Належне вирішення судом питання про прізвище, яке бажає мати той з подружжя, який змінював його під час державної реєстрації шлюбу, залежить від зазначення відповідних вимог у поданих до суду заяві або позові. У разі, якщо  питання про вибір прізвища не буде предметом розгляду суду, це призведе до необхідності повторного звернення особи та ухвалення судом додаткового рішення, або подання заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання про зміну прізвища.  У зв'язку з цим з метою належної реалізації права особи на вибір прізвища після розірвання шлюбу необхідно порушувати про це питання у  поданих до суду заяві або позові.