Новації законодавства про місцеві вибори.


Новації законодавства про місцеві вибори.

08 серпня 2015 року набув чинності Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня поточного року, яким визначаються основні засади, організація та порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

 Відповідно до Постанови  Верховної Ради України від 17 липня 2015 року чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів призначені на неділю 25 жовтня 2015 року.

У перехідних положеннях закону «Про місцеві вибори» встановлено, що вибори до місцевих рад Криму і деяких районів Донецької та Луганської областей не проводяться «у зв'язку із здійсненням РФ тимчасової окупації і збройної агресії проти України і неможливістю забезпечити дотримання стандартів ОБСЄ щодо проведення виборів».

  Від травня 2015 року до місцевих виборів не допускаються кандидати від партій, що пропагують комуністичний та/або націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими.

  Блоки партій у виборах участі не беруть.

 Якщо партія набрала 5% голосів, кількість кандидатів від неї які пройшли, визначається відповідно до кількості голосів, поданих безпосередньо за депутата в окремому окрузі.

  Дата реєстрації партії для участі у виборах не має значення.

 Крім того, Закон уперше забезпечує обрання старост — нових посадових осіб місцевого самоврядування, правовий статус яких ще не визначено.

 Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села, селища, територія об'єднаної сільської, селищної територіальної громади. (простої більшості - обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів.

  Вибори депутатів Верховної Ради АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ (депутатські мандати розподіляються між партіями пропорційно кількості голосів виборців, зібраних кожною з них у межах виборчого округу).

  Вибори міського (міст, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією міста (для обрання кандидата необхідно зібрати більше половини голосів виборців, тобто діє формула 50 % + 1 голос ).

  За мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі проводяться вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голови, старости.