Новини Юстиції Хмельниччини


КзРЗГ 15 Травня 2019 р.

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

        До Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області звернулася громадянка з проханням надати роз’яснення чи буде зобов’язана  її донька виплачувати аліменти батьку після того, як їй виповниться 18 років, у разі отримання останнім групи інвалідності (інформація станом на 15.05.2019)
 
   Відповідь. Питання з приводу обов’язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків та його виконання регулюються главою 17 Сімейного кодексу України.
 
Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Згідно статті 203 Сімейного кодексу України дочка, син крім сплати аліментів зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.
 
Частиною 1 статті 204 Сімейного кодексу України визначено, що дочка, син можуть бути звільненні судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько, ухилявся від виконання своїх обов’язків. Поряд з цим, дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття рішення про визначення розміру аліментів на батьків. У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.
 
Відповідно до пункту 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (стаття 202 СК), не є абсолютним. У зв'язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред'явлено позов про стягнення аліментів, зобов'язаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обов'язків щодо них (статті 204 СК). 
 
Частиною 2 статті 205 Сімейного кодексу України визначено, що при визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.
 
Таким чином, з вищенаведеного можливо зробити висновок, що обов’язок доньки виплачувати аліменти батьку після того, як їй виповниться 18 років, у разі отримання батьком групи інвалідності може виникнути лише на підставі відповідного рішення суду, з урахуванням положень глави 17 Сімейного кодексу України.

 Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області