Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулась громадянка з приводу переоформлення належної їй квартири на  племінника. Нотаріус оформив договір дарування. Однак на даний час заявниця звернулася до суду з позовом про визнання договору дарування недійсним, оскільки дізналась, що племінник обманув її, в зв’язку з чим у них виникли суперечки. Заявниця звернулась до нотаріуса, який посвідчував договір дарування, щоб він повернув документи про право власності на квартиру, однак нотаріус відмовив. Заявниця просить посприяти в питанні повернення  правовстановлюючих документів на квартиру (інформація станом на 02.06.2020 р.)
 
Відповідь. Відповідно до  вимог  п. 3 Глави 7 розділу І  Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі – Порядок), документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов’язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. 
 
Отже, у зв’язку з відчуженням права власності за договором дарування, оригінал свідоцтва про право власності на квартиру та інші необхідні документи були приєднані нотаріусом до примірника договору дарування, який зберігається у справах нотаріуса. 
 
Разом з тим звертаємо  увагу на вимоги  пп 7.6 та 7.7 п. 7 глави   1 розділу  ІІ Порядку, згідно яких у разі одержання рішення суду про визнання нотаріально посвідченого договору недійсним або про розірвання такого договору нотаріус проставляє про це відмітку на примірнику договору, який зберігається в матеріалах нотаріальної справи, долучивши до нього копію рішення суду, а також проставляє відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій і, при можливості, на всіх інших примірниках договору.  Документ, що посвідчує право власності та подавався для вчинення нотаріальної дії, повертається відчужувачу майна. 
 
Враховуючи вищевикладене, питання повернення вам документів про право власності на вашу квартиру  може бути  вирішене тільки при винесенні судом  рішення суду про визнання нотаріально посвідченого договору дарування недійсним або про розірвання такого  договору.