Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До управління юстиції звернулась громадянка М. з наступним питанням: 
«Два роки тому розлучилася з чоловіком, маю сина 12 років, дитина живе зі мною. Постійно виникають питання по своєчасній сплаті аліментів батьком дитини. Зараз вирішили з дитиною поїхати на відпочинок і колишній чоловік відмовляється надати згоду на виїзд за кордон нашого сина – вимагає натомість відмовитись від аліментів. Чи є якась можливість вирішити цю ситуацію?» (інформація станом на 06.01.2021 р.)
 
Саме для врегулювання таких ситуацій були внесені зміни до Сімейного кодексу та Правил перетинання кордону в частині виїзду за межі України дітей віком до 16 років в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. 
 
Зокрема, на сьогодні той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання, відпочинку, - за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Така довідка видається безоплатно на підставі заяви та дійсна протягом місяця з дати видачі. Отже, за наявності боргу по сплаті аліментів надання батьком нотаріальної згоди на виїзд дитини за кордон не потрібно.
 
Крім того, розширено санкції відносно тих осіб, які не бажають добросовісно виконувати свої батьківські обов’язки і ухиляються від сплати аліментів. Зокрема, несплата аліментів на утримання дитини може тягнути за собою зобов`язання «горе-батька» на виконання суспільно корисних робіт, якщо загальна сума заборгованості перевищує суму платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання. 
 
Також, осіб, що ухиляються від сплати аліментів, можуть обмежити у праві керування транспортними засобами, користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю та у праві виїзду за межі України.