Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
   До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулась громадянка з питанням щодо можливості скасування заяви про згоду на відчуження квартири, яка є  у спільній сумісній власності з її колишнім чоловіком, оскільки змінились обставини  і вона не бажає відчужувати дану квартиру (інформація станом на 07.10.2020 р.)
 
   Відповідь. Відповідно до Закону України «Про нотаріат» однією з нотаріальних дій, яку вчиняють нотаріуси, є засвідчення справжності підписів на документах, в тому числі на заявах. Заява — це документ, в якому заявник викладає певну юридично значиму інформацію.
 
Питання щодо скасування заяви про згоду на відчуження майна, належного подружжю на праві спільної сумісної власності виходить за межі нотаріального врегулювання, тому нотаріус може лише допомогти особі оформити необхідні документи, а недопущення використання раніше оформленої заяви покладається на заявника.
 
Зокрема, заявник має довести до адресата, що його воля змінилась і раніше оформлена заява не може бути застосована. Для цього має бути оформлена відповідна заява. Однак варто зазначити, що нотаріус засвідчивши справжність підпису на такій заяві, може вчинити таку нотаріальну дію, як передача заяви фізичним або юридичним особам на підставі усного звернення заінтересованої особи, що передбачено Главою 20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Відповідно до пп. 3.1 п.3 Глави 20 Порядку, заяви подаються нотаріусу належним чином оформлені і не менше ніж у двох примірниках, один з яких пересилається поштою зі зворотним повідомленням або особисто передається адресату під розписку. За фактом передачі заяви нотаріус видає відповідне свідоцтво, і це свідоцтво стає доказом передачі заяви певного змісту. При цьому особа, якій передано таку заяву, не може посилатися на те, що їй не було відомо про наміри заявника, і оспорювати цей факт.
 
Крім того, якщо заявник бажає не допустити використання заяви про згоду на відчуження майна, він може самостійно звернутися до нотаріусів і довести дану інформацію до їх відома. Зі списками всіх приватних нотаріусів та державних нотаріальних контор Хмельницької, Вінницької та Житомирської областей та їх адресами можна ознайомитися на офіційному сайті управління в розділі «Нотаріат» за посиланням: https://justice-km.gov.ua/notariat